Producenci
Blog NATURAiJA
Poradniki, przepisy kulinarne, opisy produktów - piszemy dla Ciebie!

Miód gryczany

Miód gryczany zbiera się dopiero końcem lipca. Patoka (postać płynna) ma ciemno-brązowy kolor, a krupiec (stan stały) posiada jaśniejszą barwę. Miód gryczany charakteryzuje się mocnym aromatem i ostrym, trochę szczypiącym smakiem. Idealnie sprawdza się jako dodatek do ciast z wyrazistą lub korzenną nutą typu piernik czy mazurek. Cena miodu gryczanego za litr oscyluje między 30 a 40 złotymi.

Właściwości miodu gryczanego
Jest on drugim najbardziej odżywczym miodem po miodzie spadziowym. Jest bogatym źródłem enzymów, soli mineralnych, substancji lotnych, olejków eterycznych, witaminy C, niektórych z grupy B oraz PP.

Posiada także główny składnik miodu spadziowego, czyli rutynę, która działa korzystnie na elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych, zapobiegając w ten sposób miażdżycy. Dzięki rutynie lepiej przyswajane są niektóre witaminy, naczynia krwionośne nie są narażone w tak dużym stopniu na pękanie, a rany szybciej się zabliźniają. Osobom z problemami serca zaleca się profilaktyczne spożywanie miodu gryczanego (zostały nim wyleczone nawet wrodzone wady serca). Jest też pomocny przy problemach z pamięcią, jeśli spożywa się go systematycznie. Powinno się go także stosować, aby odbudować tkankę kostną, uszkodzoną w wyniku złamania.

Ciemne miody zawierają dużo magnezu, żelaza, fosforu, sodu, miedzi, cynku i innych cennych pierwiastków. Miód gryczany jest też bogaty w cholinę (chroniącą wątrobę i nerki) i fruktozę, dlatego jego stosowanie zaleca się osobom chorym na cukrzycę. Łatwo przyswajalna glukoza jest też przydatna w leczeniu anemii. Oprócz tego nektar z gryki zawiera więcej inhibiny, odpowiadającej za odporność, niż pozostałe miody kwiatowe.
Jego cenne właściwości zdrowotne wpływają także pozytywnie na zmysły wzroku i słuchu.

Miód spadziowo-gryczany
Dzięki połączeniu tych dwóch miodów możemy uzyskać najlepszy specyfik pośród wszystkich nektarów. Kompozycja składająca się z 50% spadzi i 50% miodu z kwiatów gryki posiada bogactwo właściwości leczniczych i odżywczych.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl